Jaki płaszcz wybrać na zimę? Przegląd sieciówek.

Jaki płaszcz wybrać na zimę? Przegląd sieciówek. tło

Jak dobrać płaszcz na zimę?

W czasach młodzieńczy, dla większości z nas ważniejsze było to, jak się wygląda, a nie to, czy jest nam ciepło. W sumie nie mieliśmy wyboru. Wybieraliśmy albo krótkie kurtki, ale za to zgrabniejsze, albo długie, pikowane, w których wyglądało się jak baleron, ale za to ciepłe.  Teraz na rynku jest już wybór różnorodnych okryć wierzchnich i nie musimy decydować, czy chcemy fajnie wyglądać, czy ma być nam ciepło, bo możemy osiągnąć oba cele jednocześnie. UF!

Im dłuższa kurtka, im bardziej zabudowana pod szyją i gruba- tym lepiej! Ależ to mylące. Czasem z pozoru cieńsza kurtka, ale z dobrym, „zimowym” składem, potrafi lepiej grzać, niż ta, wyglądająca na grubą. Dlatego po pierwsze: przy wyborze płaszcza zimowego najlepiej kierować się składem. Sprawdzajmy, kiedy do płaszcza doczepiona jest etykietka z napisem „wool”, czasem oznacza to, że- owszem, ma w składzie wełnę, ale np… tylko 5%. Opis „wełniany płaszcz”- możemy się zdziwić kiedy zobaczymy na metce 30% wełny, a wydawałoby się, że jest w 100% wełniany. Takie etykiety mają nas tylko skusić. Sprawdzajcie metki ze składem przed zakupem! Właśnie w latach młodzieńczych, miałam krótką kurtkę, ale za to ze sporą domieszką wełny i wcale nie marzłam tak bardzo, jak mogłoby się wydawać. Wiadomo- gdyby była dłuższa, to byłoby lepiej, ale jak pisałam- albo dopasowana, albo baleron. 

Płaszcz jest małą inwestycją- nie zmieniamy go z reguły co sezon. Dlatego, moim zdaniem, to element ubioru, na który możemy bez wyrzutów sumienia wydać trochę więcej.

Płaszcze nie są już tylko czarne i szare- coraz więcej widać w sklepie takich, które występuje w kolorach zupełnie nie kojarzących się z zimą. Tak samo różnorodne są kroje- taliowane, z paskiem, luźne, oversizowe, pudełkowe, o męskim kroju…

Sylwetka najlepiej będzie wyglądać w płaszczu z zaznaczoną talią, pod warunkiem, że nie mamy figury jabłka- wtedy wybierzmy lekko oversizowy. Możemy wybrać płaszcz o rozmiar większy, żeby spokojnie zmieścić pod nim ciepły sweter. Pamiętajmy też o wycięciu pod szyją, nie powinno być zbyt głębokie, chyba, że założymy ciepły golf i szalik.

Jaki skład płaszcza na zimę?

Zimowy płaszcz powinien mieć w składzie ok. 60-80% wełny. Sieciówki wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów i wiedzą, że coraz więcej osób zwraca uwagę na to, z czego płaszcz jest zrobiony, więc łatwiej znaleźć taki z dobrym składem. Nie każdy chce, bardzo gruby i ciepły płaszcz, bo zakłada go np.: tylko do auta, z auta do sklepu itd., ale mimo to- ustalmy, że 40% wełny to takie minimum zimą. Pozostałą część powinien stanowić poliester/poliamid. Domieszki ok. 30-40% są wręcz wskazane, ponieważ przedłużą żywotność płaszcza, ochronią lepiej przed wiatrem i wilgocią.

Wełna jest naturalnym materiałem i sama dość łatwo ulega zniszczeniu. W dodatku nie chroni przed wiatrem, więc 100% wełniany płaszcz- owszem, ochroni przed zimnem, ale jest przepuszczalny, więc niekoniecznie przed podmuchami wiatru. Unikajmy akrylu. Małe domieszki nie będą tak odczuwalne, ale w większych ilościach sprawi, że płaszcz szybciej się zniszczy i zmechaci, będzie się elektryzował i nie będzie komfortowy w noszeniu.

Niestety nie każda wełna jest świetnej jakości, więc jeśli kupujemy w sieciówce, nie mamy pewności, że kupujemy płaszcz na lata. Oznaczenia wełny mogą mieć różną formę, m.in.: ze względu na to, z jakiego zwierzaka pochodzi: wool (najpopularniejsze, najczęściej owcza), moher, angora, alpaka, lamb, merino itd.

Płaszcz powinien być ciężki, a struktura zbita. Podszewka z wiskozy to najlepszy wybór, bo dobrze chroni i ma wartości higroskopijne.

Podsumowując: najlepszy skład płaszcza na zimę: ok. 70-80% wełny, 20-30% poliester/poliamid. Podszewka: 100%wiskoza.

 

Jaki płaszcz wybrać na zimę? Przegląd sieciówek.

Tańsze płaszcze możemy znaleźć w Reserved, droższe, ale też z lepszym składem w Zarze. W H&M trzeba uważać- składy są bardzo różne i to, że któryś jest droższy, to nie znaczy, że ma lepszy skład.

Zimowe płaszcze z dobrym składem:

-RESERVED

– ZARA

Jaki płaszcz wybrać na zimę? Przegląd sieciówek. płaszcze zara

 

– H&M

Jaki płaszcz wybrać na zimę? Przegląd sieciówek. płaszcze h%m

Co zamiast płaszcza?

Alternatywą dla klasycznych płaszczy, mogą być puchówki, sztuczne futerka i kożuchy, których też teraz sporo w sieciówkach. Najbardziej uniwersalne są jednak płaszcze, które możemy wystylizować na wiele sposobów- bardziej elegancko lub sportowo.

Tutaj raczej na grubość powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ w puchówkach i futerkach to materiał + ta wolna przestrzeń, dają ciepło. Oczywiście cieplejsze będą puchówki z puchem gęsi, ale te sztuczne, też dobrze dają sobie radę. Początkowe modele puchówek wyglądały strasznie, nowsze modele to zupełnie inna bajka- różnorodne kroje i kolory, pozwalają na wybranie naprawdę fajnego modelu. Kożuchy, które widzimy teraz w sklepach, właściwie niewiele różnią się od tych, które mogliśmy zaobserwować w filmach z lat 70. i 80.

Na jaką kurtkę zdecydujecie się tej zimy?

 

Sprawdź: Z czym nosić czerwień?

8 thoughts on “Jaki płaszcz wybrać na zimę? Przegląd sieciówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *